Mağaza, Dükkan Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mağaza dükkan dekorasyonunda, her şeyden önce, mağazanın çalışma şartlarına uygun bir mekanın seçilmesi gerekmektedir. Bunun sonrasında ise, mağaza dükkan dekorasyonunun yapılmasında, hem dükkana gelen müşterilerin, hem de mağaza çalışanlarının zevklerine hitap eden bir mağaza dükkan dekorasyonunun gerçekleştirilmesine önem vermek gerekir. nedeniyle ne mağazada çalışanlar sıkılmalı; ne de dükkana gelen müşteriler sıkılmamalıdır… Unutulmamalı ki, sıkılan bir mağaza personelinden verimli iş performansı alınamayacak, ve bunun yanında, mağazaya gelerek sıkılan bir müşterinin de, yapacağı alışverişi dahi yapamayacak olduğu aşikardır. Bu nedenle mağaza dükkan dekorasyonu çok önemlidir.

Mağaza dükkan dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, mağaza dükkan dekorasyonunda kullanılan vitrinin camlarının kaliteli, ve dükkanın kapsamına uygun şekilde gösterişli olması gerekmektedir. Mağaza dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, dükkan ebatlarına uygun ışıklandırma, ve aydınlatmanın kullanılmasıdır.

Mağaza dükkan dekorasyonunda, eğer mağazanın katları var ise; ve bir kaç kesime hitap ediyorsa, buna da dikkat etmek gerekir, örneğin, bir giyim mağazasının dekorasyonunu ele alalım: çocuk giyimlerinin giriş katında olması uygun mağaza dekorasyonunu göstermektedir. Bir üst kat bayan giyime ayrılmalıdır; onun da üstünde ise erkek giyimin bulunması uygun olacaktır. Giyim mağazası için mağaza dükkan dekorasyonundan söz etmeye devam ederken her bölüm için ayrı kabinlerin bulunması gerektiğinden de bahsetmeliyiz. Bayanlar için olan kabinler ile, erkekler için olan kabinlerin birbirinden ayrı yerlerde olması, mağaza müşterilerinin rahat etmesi açısından önem taşıyacaktır.

Mağaza dükkan dekorasyonunun önemli bir diğer noktası da tuvaletlerdir. Tuvaletlerin her katta olmasına önem vermek gerekmektedir. Dükkan dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken br diğer noktanın da, satışı gerçekleştirilen ürünlerin dizili olduğu raflar olduğunu unutmamamız gerekir. Rafların boyu yüksek değil, olabildiğince alçak olmalıdır ki, müşteri, ürünlere bakmakta zorluk yaşamamalıdır. Dükkan dekorasyonunda yer alacak olan rafların, ortalarda değil de kenar kısımlarda yer almasının gerekliliği de, dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Mağaza dükkan dekorasyonunda, kullanılan aynaların da konumları önemlidir. Her bölümde bir kaç aynanın bulunması, ve bu aynaların da boy aynası olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Mağaza dekorasyonundaki aynaların kabin içerisinde de bulunması gerekmektedir. Dükkan dekorasyonu ile ilgili olarak sözünü edeceğimiz son nokta ise, mağazanın kasasıdır. Kasa, mağazanın girişinde ya da çıkışında konumlandırılmak yerine, tam ortada yer almalıdır. Bu şekilde, mağazaya giriş ve çıkışların engellenmemesi durumu söz konusu avantaj niteliği taşıyacaktır.

Bir Cevap Yazın