Çocuk Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odası hazırlarken renk seçimi, ranza seçimi, çalışma köşesinin nasıl olması gerektiği çocuk odası seçerken nelere dikkat edilmeli, çocuk odası seçimi ile ilgili  hususları bulabilirsiniz.

Çocuk Odası Renk Seçimi

Çocuk odalarında pembe ve mavi renklerin ağırlıkta olduğunu söylemek mümkün. Belki bir klişe gelebilir ama doğru bir sebep bu. Kız çocuklarının odasında pembenin seçimi doğru bir seçimdir. Çünkü pembe yaratıcılığı arttıran, hayal gücünü kuvvetlendiren bir renk ve feminen bir renk. Pembe bir odaya girdiğinde, kız çocuklarının yüzünde ister istemez bir gülümseme oluşur. Mavi ise erkek çocukları için tercih edilen bir renk. Bu da doğrudur. Çünkü mavi enerjisi bakımından bilimsel olarak açıklanan, mavinin insan üzerinde yarattığı etkiler sakinleştirici, o da hayal gücünü arttırıcı, gayet dingin ve insan üzerinden pozitif etkisi olan bir renk olduğu içinde açık mavi çocuk odalarında tercih edilmektedir.

cocuk-odalariZaman içerisinde çocuğa alınan oyuncaklarla, onun kıyafetleriyle zaten oda ister istemez renklenecek. Fakat çok karmaşık renklere gitmemek lazım. Özellikle sarı, turuncu gibi çok enerji veren renkler çocuk odalarında çok tercih edilmemeli. Onun eşyaları ve zamanla beğendiği kahramanlara ait posterler, resimler zaten odanın zaman içerisindeki değişimini sağlayacaktır. Çocukların yaratıcılığını arttırmak veya hayal güçlerini birazcık daha zenginleştirmek için bordürlerden ve duvar kağıtlarından yararlanabilirsiniz. Bunun içinde çocuğunuzun beğendiği model sizin çok içinize sinmiyorsa, bir süre sonra ondan sıkılacağını düşünüyorsanız ve onu duvara yapıştırmak istemiyorsanız bir çözüm olarak o duvar kağıdını duvara yapıştırmadan bir şekilde duvara asabilirsiniz. Ya da o kumaşı tıpkı perde gibi iki yanından duvara askılar yöntemiyle asıp o desenden yararlanabilirsiniz, belirli bir süre için. Sonra mevsime göre belki o kumaşı değiştirebilirsiniz. Ya da çocuğunuzun zevkine göre bir sene barbieli bir kumaş, bir sonraki sene başka bir kahramanı olursa onunla ilgili bir kumaş asarak onunda istediğini yapmış olursunuz.

Çocuk Odasında Ranza Seçimi

Çocuk odasında ranza seçerken sağlamlığı birinci öncelik. Örneğin masif ayaklar bir tercih sebebidir. Ranza kısa süre tanımlı bir ürün olarak tahmin edilir. Halbuki ekli ayaklı sistemlerde, daha sonra isteğe göre yere indirilebilir, ya da önce yerde kullanılırken daha sonra ranza haline getirilebilir. Ranzada bir başka önemli konu, yattığı yerde ki yüksekliği Dünya standartlarındaki yükseklikte olması lazım. Yatakta uyurken, döndüğünde onun korunaklı bir yerde olmasına imkan verebilecek kadar yüksek bir yerde olması lazım. Ranzanın kendi yüksekliği ise altını kullanmaya yetecek kadar alçak ve aynı şekilde yüksek olması lazım. Daha alçağını kullanmanız mümkün olmaz, daha yükseği de çocuk için riskli olabilir.

Çocuk Odasında Çalışma Köşesi

Çocuk odasında çalışma köşesini düzenlerken uzun vadeli düşünmek lazım. Çocukların ihtiyaçları çok hızlı değişiyor. Mesela bir masa aldınız, daha sonra yetmediği zaman ek ekleyebiliyor olmanız lazım. Kitaplık yeri en başta küçük bir kitaplık yeterlidir ama daha sonra kitapları arttıkça onu süspanse edecek ek rafları ilave edebiliyor olmanız lazım. Masa yüksekliği standarttır. Üst kodu 74 ya da 75 cm olmak koşuluyla, altında ihtiyaca göre tekerlekli kesonlar ya da dolap eklenebilir. Açık raf sistemleri olabildiği gibi tamamiyle kapalı kitaplık sistemleri de mümkün. Bu tamamiyle kullanıcının isteğine bağlı. Ama çocuğun masadan ulaşabileceği yükseklikte olması gerekiyor, ve çocuğun ihtiyacı geliştikçe birbiri üstüne eklenebilen bir sistem kesinlikle uzun vadeli kullanış için tercih edilmesi gereken bir sistem.

Bir Cevap Yazın