Bebek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Bebek odası dekorasyonu için fikirler, bebek, anne karnındayken oluşmaya başlar. Malum, bebek doğduğunda, odası hazır olmalıdır. Peki bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Bebek odası dekorasyonunda söz sahibi olamayan tek kişi, odanın sahibi olacak olan kişi, yani bebeğinizdir. Elbette annesi, ve babası olarak sizin, bebek odası dekorasyonunda sözünüz geçecek demektir, ve bu aşamada şu bilgiyi edinmelisiniz: bebeğinizle birlikte sizin de zamanınızın büyük bir bölümü bebek odasında geçecek… Bebek odası dekorasyonunu buna göre yapmalısınız.

Bebek Odası Dekorasyonu Fikirleri

Bebek odası dekorasyonunda, görünüm ne kadar önemli ise, küçük bebeğinizin rahatı, ve güvenliği de bir o kadar önemlidir, hatta daha önemlidir bile diyebiliriz. Bebek odası dekorasyonunda, öncelikle bebek odası yapacağınız odayı seçmeniz gerekmektedir. Evin boş odasını değil, bebeğiniz için en uygun olan odasını seçmeniz gerekmektedir. Bunun için şuna dikkat etmelisiniz: bebeğinizin gürültüden rahatsız olmayacağı bir oda bebek odası olmalı, ama, sizin de bu odayı kolay bir şekilde kontrol etmeniz gerekli. Bebek odasının cephesi mümkünse kuzey yönüne bakmamalı. Batı yönü kış gecelerinde çok sıcak olurken, doğu yönünde, güneş ışığı ile uyanmak, bebeğinize huzur verecektir.

Bebek odası dekorasyonunda, bebek odasının zeminine dikkat etmek gerekir. Bebek odasının zemini, taş, mermer, ya da seramik değil; halı da değil, mantar; ya da ahşap parke ile kaplı olmalıdır ki, hem daha hijyenik, hem daha sıcak, hem de daha yumuşak olsun, ve bebeğinize sağlıklı bir yaşam alanı sunsun. Bebek odası dekorasyonunda, duvarlar ise, yağlı boya yerine, su bazlı boyalar arasından seçilmelidir. Çabuk kuruyan, bakteri barındırmayan; ve kokusuz boyaları seçmelisiniz. Renkler, bebeğinizin huzur bulacağı, gözlerinin yorulmayacağı, açık renklerden oluşmalı. Bordürler, ya da dekorlarla bebek odası dekorasyonunu canlandırabilmeniz de mümkün; ama, bu tür aksesuarları, bebeğin boyunun yetmeyeceği yüksek yerler için düşünmelisiniz ki kopartmasın…

Bebek odası dekorasyonunda kullanılacak olan aydınlatmanın, öncelikle güneş ışığı, sonrasında gece için ise, bebeğin gözünü yormayacak türden olması gerekmektedir. Bebeğin, kordonunu çekmek için ulaşamayacağı noktalara konulan lambaların, kesinlikle, çocuğun gözünün içine; ve yoğun bir şekilde gelmemesi gerekmektedir.

Bebek odası dekorasyonunda bulunması gereken mobilyalar ise, karyola, alt açma ünitesi, elbise dolabı, emzirme koltuğu.. gibi şeyler olması gerekmektedir; ancak bu mobilyalar, bebek odası dekorasyonunda doğru bir şekilde yerleştirilmelidir ki bebeğin, ya da annenin hareketleri kısıtlanmasın…

Bir Cevap Yazın